Dış Cephe Mantolama (Isı Yalıtımı)

Buz gibi ve nemli duvarlara son! Konforlu ve sıcak yuvalar için artık ısı izolasyonu şart. Binanıza ısı izolasyonu yani mantolama yaptırarak doğalgaz faturanızı yarı yarıya indirebilirsiniz. Dış Cephe Mantolama uzmanı Altıntaş Dekorasyon, tecrübeli kadrosuyla en başından en sonuna kadar yanınızda.

Bu sayfada Mantolama ile ilgili tüketicinin kafasındaki tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Özetle, mantolama kararı nasıl alınır, kimlere yaptırılır, ne kadara yaptırılır, kalite ne kadar önemli, resmi sözleşme nasıl olmalı ve hangi maddeleri içermelidir, mantolama fiyatları hakkında bilgi ve genel ısı yalıtım sözcüklerinin tanımlarını bulabileceksiniz.

Dış Cephe Mantolama veya diğer adıyla Isı Yalıtımı, her yapı için olmazsa olmazdır. Yapılarda izolasyon, gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır uygulanmasına rağmen, Türkiye’de son yıllarda kullanımı artış göstermiştir. 2009 yılında yapılan yeni yasal düzenlemeyle Isı yalıtımı her yapı için yasal zorunluluk haline getirildi. Bu sayede son yıllarda hızlı bir gelişim göstererek hem üreticinin hem de tüketicinin yüzünü güldürdü.

Isı Yalıtım Kararı Nasıl alınır?

Öncelikle eğer bina sahibiyseniz ve binada oturanlar da kiracılarınız ise işiniz kolay. Ücretsiz keşif,  profesyonel hizmet….  Ancak bir binada her daire farklı kişilerin mülkiyetinde ise işiniz biraz daha zor. Apartman sakinleri toplanıp ortak bir karar almalı ve buna göre hareket edilmelidir. Oy çoğunluğu sağlandığı vakit, mantolama yapılmasına karşı çıkanlar olsa dahi hukuk nezdinde geçerliliği yoktur; çünkü bu uygulama zaten yasal zorunluluktur. Örneğin 10 dairelik binada 6 kişi Isı Yalıtımı yapılmasına rıza gösteriyorsa diğer 4 kişi de bu karara uymak zorundadır.

Neden Mantolama yaptırmalıyız?

  • Kışın sıcak yazın serin evler için yaptırmalıyız
  • Doğalgaz faturanız neredeyse yarı yarıya düşecektir
  • Enerji sarfiyatı azalacağından çevrenin korunmasına katkı sağlamış oluruz
  • Binanızın görünümünü ve kalitesini değiştirerek değerini artırır
  • Isı dengesizliğini  azaltarak yapı malzemelerinin difüzyona uğramasını engeller ve binanızın ömrünü uzatır.

Isı yalıtımı yasal zorunluluktur

Mantolama Nasıl Yapılır?

İşinin ehli bir firmayla anlaştıktan sonra, bina mantolama, dış mantolama gibi sorular kafanızı kurcalamayacaktır. Peki nereden başlanmalı iyi bir ısı yalıtımı nasıl olmalıdır. Öncelikle şunu bilmenizde yarar var. Eğer binanızı olası bir afette dayanıklılığını test etmemişseniz, kesinlikle hiçbir şeye girişmeyin. Çünkü yıkılma riski bulunan bir binaya manto giydirmek; 70 lik bir nineye gelinlik giydirmek gibi bir şey olur. Binanızın riskini ölçtükten sonra kararınızı verin. Bir usta yalıtıma nereden başlar. Öncelikle zeminin mutlaka sıvalı olması gerekir. Ardından iyi bir yapıştırıcı malzeme kullanılarak en az 4 cm kalınlığında starfor kullanılmalıdır. En önemli iki kalemden bahsettim satrafor ve yapıştırıcı çok önemli. Ardından dokoratifi ve silikonlu boyası gelir. Pencere için isteniyorsa söveler ve bina köşeleri için köşe taşları olmazsa olmazlardır.

Isı yalıtımı ile ne kadar tasarruf edilir?

Mantolama yapılacak binanın yaşı, malzeme kalitesi ve işçilik kalitesi bu oranın % 30 ile %60 değişmesine neden olan faktörlerdir. Ucuz Mantolama denen iki kelimeye takılıp kalmazsanız binanıza yaptıracağınız yalıtım, kendini 2-3 yıl içerisinde amorti eder. Hem yaşam kaliteniz artacak hem de paranız 2-3 yıl içerisinde geri dönecek, hem  de binanız değerlenecek.